Jarosław RuszkiewiczTen blog znajduje się w serwisie niepodległy.pl
Dowiedz się więcej.
 

« niepodległy.pl
 strona główna działy tagi o autorze szukaj 
Świat2020.01.07 07:54

Czy Chiny poprą Iran?

 
 
Wiele, niestety, wskazuje na to, że konflikt między USA a Iranem będzie narastał.
 


Jest dość mało prawdopodobne, że USA dokonają lądowej inwazji bo nie mają ku temu wystarczających sil i środków w regionie. Scenariusze mogą być różne ale mnie w tej chwili interesuje jak zachowają się Chiny?

Jak można zauważyć, Chiny nie angażują się w konflikt bliskowschodni, przynajmniej otwarcie, militarnie. Co nie oznacza, że nie udzielają wsparcia politycznego i pewnie jeszcze innego, którego z boku nie widać. Jednak ostatnie wspólne manewry morskie z Iranem i Rosją wskazują niezbicie, że w orbicie zainteresowania Chin jest jednak Iran.

Amerykańscy analitycy i wojskowi zgodnie podkreślają, że agresja USA na Iran spowoduje w konsekwencji zaangażowanie tak Rosji jak i Chin, choć każdego z nich z trochę innych powodów. Powody Rosji są oczywiste. Ewentualne podporzadkowanie Iranu przez USA a właściwie Izrael, bo to jego najbardziej uwiera Iran a USA są tylko narzędziem, spowoduje permanentny chaos na BW i eksport islamskiego terroryzmu w południowe rejony FR a na to Rosja nie może sobie absolutnie pozwolić. Obydwie wojny czeczeńskie były taką próbą eksportu dżihadu sponsorowanego przez Arabię Saudyjską na zamówienie USA (czyli de facto Izraela). Zresztą Putin powiedział swego czasu, że woli walczyć z terroryzmem w Syrii niż czekać aż terroryści przyjdą do niego. A że przy okazji zrobił dobry uczynek i uratował legalny rząd Assada to już inna sprawa...

Interesy Chin są innej natury. Iran jest bardzo ważnym dostawcą ropy do Chin i bez tej ropy, kupowanej prawdopodobnie na dobrych warunkach, chińska gospodarka nie rozwijała by się tak dynamicznie. Chiny do tej pory starały się bilansować zakupy tego surowca między Iranem a Arabią Saudyjską ale nie ulega wątpliwości, ze to Iran jest, ze strategicznego punktu widzenia ważniejszym partnerem. Iran jest bowiem kluczowym elementem budowanego przez Chiny Nowego Jedwabnego Szlaku i tu jest pies pogrzebany. Chinom nie zależy absolutnie na wielkiej wojnie ani nawet na zmianie rządów w Iranie bowiem Arabia Saudyjska i pomniejsze monarchie w Zatoce Perskiej są obecnie pod kontrolą USA i ew nowy rząd w Teheranie, pod kontrolą amerykańską, nie byłoby już tak przyjazny. Jak widać z powyższego, konflikt USA - Iran ma o wiele większy wymiar i w rzeczywistości nie chodzi wcale o Iran tylko właśnie o Chiny i zatrzymanie chińskiej ekspansji oraz uniemożliwienie budowy wielowektorowego świata, w którym rola USA będzie ograniczona.

USA kontrolują zachodnią strefę Zatoki Perskiej dlatego tak istotne z punktu widzenia geopolitycznych interesów Chin (i oczywiście Rosji) by ta kontrola nie rozszerzyła się także na Iran. Jest to wręcz warunek sine qua non wszelkich przemian geopolitycznych zainicjowanych przez Chiny i Rosje. Oddanie Iranu w ręce Amerykanów oznaczałoby ciągły szantaż, sankcje i embarga na transport ropy, a że takie bandyckie metody stosują USA nawet wobec swoich "sojuszników" to widzimy na codzień. Jednym słowem Zatoka Perska nie może stać się "wewnętrznym morzem" USA.

Do tej pory Chiny starały się zachować pewną równowagę w relacjach tak z Iranem jak i z USA lecz ostatnie wydarzenia sprawiły, że taka polityka obecnie nie jest już możliwa. Doprowadzi to nieuchronnie do dalszego zacieśnienia, jeśli nie wręcz formalnego sojuszu Chin, Rosji i Iranu a o boksowaniu się z takim koniem USA nie mogą nawet marzyć. Nawet jeśli "polski" rząd wyśle na BW wszystkie czynne F-16 bo jakoś nie widać entuzjazmu zachodnich "sojuszników" USA...

To w sumie są dobre wiadomości bo wygląda na to, że wojny, przynajmniej na wielką skalę nie będzie. Tym bardziej, że siły USA w Iraku mają już oficjalny status okupanta i te parę tysięcy marines to szyickie milicje przykryją czapkami. Ups... Turbanami.

 

 
639 odsłon  średnio 5 (4 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: USA, Chiny, Rosja, Iran, wojna.
Re: Czy Chiny poprą Iran?   
Jasiek, 2020.01.07 o 13:44
Mam nadzieję, że poprą i że jankesi będą wiać z BW gdzie pieprz rośnie. I że jeszcze Putin, Xi, Assad i Ajatollach wpłyną na wyniki wyborów w USA. Żeby wszystko było demokratycznie, bez ściemy i utajnionych aktów urodzenia np.

Serdecznie pozdrawiam.

Oczywiście 5*
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Czy Chiny poprą Iran?   
finka, 2020.01.07 o 21:29
Nie wiem czy poprą, oby Iran zachował powściągliwość, bo koniokrady wraz z kolesiami okupującymi Palestynę z pewnością szykują jakąś akcję false flag.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
login:
hasło:
 
załóż konto, załóż bloga!
Więcej funkcji, w tym ocenianie i komentowanie artykułów.
odzyskaj hasło
najnowsze komentarze
Re: Manifest
Alfax → Jarosław Ruszkiewicz
Wyszczepienie Izraela - ?
interesariusz → Jarosław Ruszkiewicz
Re: Finis Poloniae AD 2021
interesariusz → miarka
Re: Finis Poloniae AD 2021
miarka → interesariusz
Finis Poloniae AD 2021
interesariusz → Jarosław Ruszkiewicz
Re: Testament polityczny Hitlera
miarka → Jarosław Ruszkiewicz
Re: Czy Biden popycha Rosję w objęcia Chin?
MONACO → Jarosław Ruszkiewicz
Re: 4 maja przejdzie do historii
interesariusz → Jarosław Ruszkiewicz
Re: F-35 czyli amerykański "jedwabny szlak"
Jasiek → Jarosław Ruszkiewicz
Re: Klęska "Narodowego Programu Wyszczepienia"
Jarosław Ruszkiewicz → interesariusz
Re: Klęska "Narodowego Programu Wyszczepienia"
interesariusz → Jarosław Ruszkiewicz
Re: Klęska "Narodowego Programu Wyszczepienia"
Jarosław Ruszkiewicz → interesariusz
Re: Klęska "Narodowego Programu Wyszczepienia"
interesariusz → Jarosław Ruszkiewicz
Re: System idzie na całość
Jarosław Ruszkiewicz → Anna PK.
więcej…