Jarosław RuszkiewiczTen blog znajduje się w serwisie niepodległy.pl
Dowiedz się więcej.
 

« niepodległy.pl
 strona główna działy tagi o autorze szukaj 
Świat2020.10.11 16:37

Komu potrzebny jest Górski Karabach

 

I dlaczego są to USA i Izrael?

 
Nie da się w pełni zrozumieć tego, co dzieje się w Górskim Karabachu bez uwzględnienia szerszego kontekstu, który nie jest kontekstem prostego sporu azerbejdżańsko-ormiańskiego.
 
Wypowiadając się na temat obecnego krwawego starcia militarnego między Armenią a Azerbejdżanem o Górski Karabach, wielu postrzega go jako konflikt czysto wewnętrzny między dwoma zwaśnionymi krajami o kawałek ziemi, a także konsekwencję interwencji coraz bardziej ambitnej Turcji. Krążą jednak również opinie tych, którzy uważają, że jest to w rzeczywistości znacznie szersza gra geopolityczna, w którą zaangażowane są Stany Zjednoczone.
„Cień Brzezińskiego na Górskim Karabachu” - pod tym tytułem włoski dziennik „Il Giornale” opublikował artykuł, w którym wojna o Karabach przypomina część wielkiej gry geopolitycznej, zapoczątkowanej w odpowiednim czasie przez Wielką Brytanię i obecnie kontynuowanej USA.
„Nie da się w pełni zrozumieć tego, co dzieje się w Górskimi Karabachu bez uwzględnienia szerszego kontekstu, który nie jest kontekstem prostego sporu azerbejdżańsko-ormiańskiego, ale kontekstem nowych wojen rosyjsko-tureckich, a tym bardziej meczu w szachy o kontrolę nad Heartland ”. , pisze gazeta. Nazywa je „rdzeniem Eurazji, rozciągającym się od Azji Środkowej po stepy syberyjskie, a los chciał, by rządziła nim Rosja”.
Ostateczny cel Waszyngtonu w epoce nowożytnej jest ten sam, który powodował Londynem pod koniec XVIII i na początku XX wieku: aby zapobiec przejęciu pełnej kontroli nad tak zwanym Heartlandem przez jakąkolwiek eurazjatycką potęgę. W tym Anglosasi byli dobrzy. Dla potwierdzenia wystarczy przypomnieć choćby morderstwo w Teheranie w 1832 r. dokonane na ambasadorze Rosji, wybitnym poecie i dyplomacie  Aleksandrze Gribojedowie. Atak na ambasadę Rosji w Teheranie został później wsparty przez Anglię, która za wszelką cenę starała się zapobiec ekspansji wpływów Imperium Rosyjskiego w regionie.
Przemawiając w 2016 roku w Dumie Państwowej, reżyser Nikita Michałkow powiedział, że podczas pracy nad scenariuszem do filmu "Życie i śmierć Aleksandra Gribojedowa" korzystał ze źródeł, w tym archiwum MSZ, i znalazł dokumenty wskazujące że zabójstwo Gribojedowa - nie było spowodowane "gniewem motłochu muzułmańskiego ”, było to zaplanowane z zimną krwią zabójstwo polityczne, wymyślone i przeprowadzone przez Brytyjczyków”. Były też „absolutnie niesamowite dokumenty, z których jasno wynika, że ​​hrabia Nesselrode, kanclerz Imperium Rosyjskiego, ale z urodzenia Niemiec, był agentem brytyjskiego wywiadu” - powiedział Michałkow.
Dziś Stany Zjednoczone kontynuują podstępną politykę Anglii polegającą na wypieraniu Rosji z regionu i podważaniu jej wpływów.
„Hegemonia nad Kaukazem Południowym, regionem, z którego Rosja przez lata została niemal całkowicie wyparta z powodu upadku ZSRR, jest w tym kontekście koniecznym krokiem ze względu na kluczową rolę w zjednoczeniu obszaru Morza Czarnego i Morza Kaspijskiego, łączących Europę z Azją Środkową. To dlatego Stany Zjednoczone sponsorowały kolorową rewolucję w Gruzji, potem w Armenii, a teraz wspierają Azerbejdżan ”, zauważa Il Giornale.
Sir Halford Mackinder, uważany na Zachodzie za ojca założyciela współczesnej geopolityki, napisał o tym w swojej książce "The Geographical Pivot of History". Twierdził, że jeśli Wielka Brytania ma utrzymać swoją globalną hegemonię, musi przesunąć swoją uwagę z dominacji morskiej na wymiar lądowy, zwłaszcza na Eurazję. Mackinder bał się trzech sił: Niemiec, Rosji i Chin. W rezultacie nakreślił zasady przewodnie wielkiej strategii, której celem jest uniknięcie rosyjsko-niemieckiej osi i wyprowadzenie Heartlandu spod kontroli jakiejkolwiek ważnej eurazjatyckiej potęgi. Według Mackindera „ktokolwiek rządzi Europą Wschodnią, rządzi Heartlandem; ten, który rządzi Heartlandem, rządzi wyspą świata; kto rządzi wyspą świata rządzi światem. "
Ten sam punkt widzenia wyraził Zbigniew Brzeziński na kartach książki „Wielka szachownica”. Jego zdaniem nowoczesny Azerbejdżan, jak przewidział, stał się istotnym dostawcą energii na Zachód. Ale Baku, ze swoimi rurociągami, musiało znaleźć się w sferze wpływów Ankary, aby było naprawdę użyteczne i w pełni nadające się do tej partii  szachów. Turcja uniemożliwiłaby Rosji korzystanie z monopolu na dostęp do regionu, a tym samym pozbawiłaby Rosję decydującego wpływu politycznego na politykę nowych republik środkowoazjatyckich.
A więc to, co dzieje się teraz w Górskim Karabachu, jest konsekwencją próby wdrożenia przez Zachód tej przewidzianej przez Brzezińskiego strategii dominacji, którą Wielka Brytania zaczęła realizować wiele lat temu, a następnie przyjęły ją Stany Zjednoczone.
Ciekawostką jest, że Stany Zjednoczone wcześniej udzielały pomocy finansowej Górskiemu Karabachowi na podstawie decyzji Komisji ds. Alokacji Zagranicznych. Według dyrektora wykonawczego tego komitetu, Arama Hambaryana, amerykańska pomoc finansowa pomaga „promować interesy państw w strategicznym regionie”. Po co? Nie chodzi tylko o plany globalnej hegemonii w regionie, ale także o rozwiązanie konkretnego problemu. Jak ostrzegał w 2014 roku Władimir Zacharow, dyrektor Instytutu Badań Społeczno-Politycznych regionu Czarno-Kaspijskiego, Amerykanie od dawna chcieli wykorzystać terytorium nieuznawanej republiki do ataku na Iran.
„Stany Zjednoczone nie rezygnują z pomysłu rozpoczęcia działań wojennych przeciwko Iranowi. A do tego Amerykanie muszą mieć takie miejsca w bezpośrednim sąsiedztwie Iranu, z których mogą startować amerykańskie samoloty ”- zaznaczył Zacharow.
Azerbejdżan, zdaniem Zacharowa, nie nadaje się do roli przyczółka dla amerykańskich sił powietrznych, ponieważ Teheran ostrzegał przed możliwością odwetowego ataku na tę republikę, jeśli zapewni aktywną pomoc militarną Stanom Zjednoczonym. „Amerykanie muszą zostawić swojego satelitę w stanie nienaruszonym. A Karabach to doskonałe miejsce na rozpoczęcie działań wojennych - podkreślił Zacharow.
Rozmieszczenie "sił pokojowych" USA w Górskim Karabachu jest integralną częścią planu inwazji na Iran. Oddziały amerykańskie wycofane z Afganistanu zostaną rozmieszczone w Azerbejdżanie.
Wojna USA z Iranem mogłaby rozpocząć się od zakrojonych na szeroką skalę operacji wojsk azerbejdżańskich w Górskim Karabachu. Następnie w celu "utrzymania pokoju" wojska amerykańskie wkroczą do Górskiego Karabachu. A potem ci „żołnierze sił pokojowych” wezmą udział w kampanii wojskowej przeciwko Iranowi.
Taka przepowiednia była kiedyś zrobiona przez rosyjskiego eksperta, dlatego możliwe jest, że jest to właśnie główna przyczyna nieoczekiwanej wojny między Azerbejdżanem a Armenią dzisiaj. Konflikt między nimi jest oczywiście spowodowany zarówno przyczynami wewnętrznymi, jak i faktem, że Ormianie nie mogą zapomnieć o ludobójstwie tureckim z 1914 roku. Jako część ZSRR żyli spokojnie, ale teraz, będąc niezależnymi republikami, padli ofiarą zakulisowych działań podżegaczy wojennych i stojących za nimi ustawiaczy świata.
Izrael, małe rasistowskie państewko, które jest faktycznym autorem polityki zagranicznej USA nie spocznie bowiem, dopóki nie zniszczy Persji. Inna sprawa, że jest to rzecz niewykonalna tylko syjoniści, cierpiący na "syndrom stresu przedtraumatycznego" (jak to zgrabnie określił Gilad Atzmon) jeszcze o tym nie wiedzą...
Gdyby ta syjonistyczna awantura miała zacząć się niebawem to zgadnijcie kto pierwszy pospieszył by na pomoc swojemu "wiecznemu sojusznikowi" i jego nadzorcy?
 

 
798 odsłon  średnio 5 (3 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: Górski Karabach.
Re: Komu potrzebny jest Górski Karabach   
Ikulalibal, 2020.10.11 o 19:06
Są tacy którzy nie lubią historii z powodu ponoć dużej ilości szczegółów które trzeba zapamiętać.Prostaczkowie ci nawet się nie domyślają że historia to stale powtarzających się ten sam scenariuszy w różnych obsadach i odsłonach.
Rosja prowadziła 12 "dużych" wojen z Turcją z czego 10 wygrała.
Dwie przegrała tylko dlatego że walczyła już nie z Turcją ale koalicją (europejskich) państw które wstąpiły w koalicję z Turcją.

Powód pogromu rosyjskiej ambasady w Teheranie w 1832 jakże podobne są do współczesnych metod wojny informacyjnej.
W rosyjskiej ambasadzie schroniły się dwie Ormianki zbiegłe z haremu jakiegoś arystokraty i wyraziły chęć jak najszybszego powrotu do Imperium Rosyjskiego.Informacja to szybko obiegła miejscowe jarmarki wywołując gniew i zgorszenia.Dla wzmocnienia napięcia rozpuszczono plotkę że eunuch strzegący haremu szacha Fath-Ali Shah Qajar również Ormianin Jakub Mirza, okradł skarbiec swojego pana i skrył się w ambasadzie rosyjskiej.
Wzburzony tym tłum dokonał pogromu ambasady zabijając 56 osób w tym samego ambasadora Gribojedowa.
Wnikliwe śledztwo jakiego zażądała Rosja wykazało że była to prowokacja zainscenizowana przez Brytyjczyków.
Gwoli złagodzenia politycznego napięcia Persja odstąpiła Rosji swoje liczne działki i nieruchomości w Palestynie.W oparciu o nie Mikołaj I zapoczątkuje "religijny projekt" Ruska Palestyna +ru.wikipedia.org
Tytułem rekompensaty Persja podarowała carowi 88-caratowy diament "Szach" .Klejnot był w posiadaniu Persów od XVI w. +the-legends.ru

+pl.wikipedia.org)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Komu potrzebny jest Górski Karabach 
Wican, 2020.10.11 o 19:23
A przed wojną krymska to Angolom udalo się rozbić sojusz Rosji z Austria i Prusami. Oni są bardzo wyrachowani. Ci Anglosasi
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Komu potrzebny jest Górski Karabach   
Ikulalibal, 2020.10.11 o 20:07
Choć istnieje (francuskie) pojęcie "perfidny Albion" (Perfide Albion ) to nie mam pewności czy perfidia i wyrachowanie to jest dokładnie to co cechuje anglosasów.W końcu i wyrachowanie i perfidia to wprawdzie niesympatyczne działania ale mieszczące się w jakiś ramach.Zaś Anglosasi nie mają w tym zakresie żadnych hamulców,nie brzydzą się żadnych metod a dla osiągnięcia celu przekroczą niejedno tabu.
Lecz do ich największych sukcesów zaliczyć należy fakt że w powszechnym mniemaniu ludzkiej biomasy właśnie Anglicy są:stateczni,dobrze wychowani,nie agresywni,przywiązani do norm i konwencji.
Ponieważ sprawność w identyfikowaniu wroga i zagrożenia jest najważniejszym mechanizmem ewolucyjnym,to uważam że powodem dla którego nasza cywilizacja ginie,jest to że przez ostatnie sześćset lat Europejczycy utracili umiejętność rozpoznawania swoich prawdziwych wrogów.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Komu potrzebny jest Górski Karabach 
Wican, 2020.10.11 o 20:20
Anglicy to mendy. I nie chodzi mi o ich decydentów tylko, ale o zwykłych białych Angoli. Nazwałbym ich bydłem, ale to byłoby obraxliwe dla bydła.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Komu potrzebny jest Górski Karabach 
interesariusz, 2020.10.11 o 19:08
nie wydaj mi się,

jankesi w Karabachu to o jeden most za daleko.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Komu potrzebny jest Górski Karabach 
MONACO, 2020.10.11 o 21:25
Tu jest poniekąd też odpowiedź.

+niepodległy.pl

Pozdr. :))
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Komu potrzebny jest Górski Karabach   
Ikulalibal, 2020.10.12 o 11:00
Górny Karabach zwany jest ormiańską Spartą a to z tego powodu że jego rdzenni mieszkańcy są obdarzeni nadzwyczajną odwagą i gotowością do poświęceń.Te cechy czynią z nich fenomenalnych żołnierzy.
Spośród wszystkich narodowości Imperium Rosyjskiego Ormianie szczycili się największą ilością posiadanych "orderów świętego Jerzego" +pl.wikipedia.org)
Liczbowo największa ilość orderów przypadała Rosjanom ale jeśli ich liczbę porównać z liczebności rosyjskiej populacji to wychodzi że Ormianie mieli ich najwięcej.
Order świętego Jerzego był najwyższym odznaczeniem wojskowym nadawanym za wybitne zasługi i osiągnięcia w obronności kraju.Z jego posiadaniem wiązały się najwyższe honory a jego posiadacz cieszył się szacunkiem i uznaniem.Żołnierze choćby pochodzący ze szczytów rosyjskiej elity (książęta,generałowie a nawet sam car) zobowiązani byli jako pierwsi oddawać wojskowe honory prostemu chłopu jeśli ten był kawalerem orderu świętego Jerzego.
***
W czasie II WŚ Górny Karabach zasłynęli tym że 90% jego mieszkańców służyło w Armii Czerwonej co świadczy o tym że większość spośród nich walczyło jako ochotnicy.Pobór do armii odbywał się z zachowaniem pewnych proporcji i zazwyczaj wynosił kilkanaście procent.
Górny Karabach będący stosunkowo niewielkim obszarem liczącym (wedle spisu z 1939r) około 150.000 mieszkańców "dorobił się " aż
trzech marszałków,jednego admirała i kilku generałów.
Iwan Bagramian +en.wikipedia.org
Hamazasp Babadżanian +en.wikipedia.org
Siergiej Chudyakow +en.wikipedia.org
Iwan Isakow +en.wikipedia.org
Wszyscy oni urodzili się w Nagornym Karabachu w okolicach wioski Hardahli
+en.wikipedia.org
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Komu potrzebny jest Górski Karabach 
miarka, 2020.10.12 o 11:50
A jak tak, to się dopiero zaczyna. Honor nie pozwoli rosyjskiej armii opuścić Ormian.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
login:
hasło:
 
załóż konto, załóż bloga!
Więcej funkcji, w tym ocenianie i komentowanie artykułów.
odzyskaj hasło
najnowsze komentarze
Re: Ukraina rozpoczyna „ludobójstwo łupkowe”
Jarosław Ruszkiewicz → Wican
Re: Ukraina rozpoczyna „ludobójstwo łupkowe”
Wican → Anna PK.
Re: Szarańcza o Nowym Imieniu
Leonardo da Vinci → Jarosław Ruszkiewicz
Re: Ukraina rozpoczyna „ludobójstwo łupkowe”
Alfax → Jarosław Ruszkiewicz
Re: Ukraina rozpoczyna „ludobójstwo łupkowe”
Anna PK. → miarka
Re: Ukraina rozpoczyna „ludobójstwo łupkowe”
miarka → Jarosław Ruszkiewicz
Re: Ukraina rozpoczyna „ludobójstwo łupkowe”
miarka → Jarosław Ruszkiewicz
Re: Ukraina rozpoczyna „ludobójstwo łupkowe”
Anna PK. → Jarosław Ruszkiewicz
Re: Ukraina rozpoczyna „ludobójstwo łupkowe”
Jarosław Ruszkiewicz → miarka
Re: Ukraina rozpoczyna „ludobójstwo łupkowe”
miarka → Jarosław Ruszkiewicz
Re: Wyłudzenia VAT a JUST Act 447
miarka → Jarosław Ruszkiewicz
Re: Wyłudzenia VAT a JUST Act 447
Jarosław Ruszkiewicz → Jasiek
Re: Wyłudzenia VAT a JUST Act 447
Jasiek → Jarosław Ruszkiewicz
Re: Wyłudzenia VAT a JUST Act 447
Jasiek → Jarosław Ruszkiewicz
więcej…