Jarosław RuszkiewiczTen blog znajduje się w serwisie niepodległy.pl
Dowiedz się więcej.
 

« niepodległy.pl
 strona główna działy tagi o autorze szukaj 
Świat (tylko blog)2019.08.15 12:43

Ukraina - krok do przodu czy dwa do tyłu ?

 
 
Daleki jestem od gloryfikowania czasów PRL ale bolszewicki reżim wyrządzał mniej szkody niż obecny,"liberalny", europejski.
 
Odroczenie przez Ukrainców  na czas nieokreślony podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią jest ostatnio tematem dnia.
To co Unia poczytuje za swoja porażkę to Rosja moze odtrąbić jako zwyciestwo. Polityka nie znosi prożni i dotyczy to także (a może zwlaszcza) Ukrainy. jest to bowiem kraj strategiczny z punktu widzenia interesow Unii i Rosji. Duży rynek zbytu, większy niz Polska, położenie na styku dwóch organizmów politycznych sprawia, że Uraina jest łakomym kąskiem. 
Na razie wygląda na to, że w tym wyścigu lepsza okazała się Rosja.
 
 
 Czy Ukraina robi dobrze zwracając się ku swojemu wschodniemu sasiadowi?
Odpowiedzi na to zasadnicze pytanie trzeba  udzielić z kilku różnych punktów widzenia - co jest dobre dla elit polityczno - biznesowych, co dla (i tu modne ostatnio sformuowanie)  ukraińskiej racji stanu i zwyklego obywatela oraz co jest dobre dla nas jako sasiadow?
 
 
 Pierwszy aspekt pominę bo wiadomo, ze rząd zawsze sie wyżywi sam i "elitami" nie ma co sobie zawracać głowy.
Dobro przeciętnego Ukraińca to już inna sprawa.
Pamietamy wszyscy doskonale co przyniosła nam umowa stowarzyszeniowa z unią podpisana 20 lat temu - przystosowanie na silę prawa, wyprzedaż (czyt. grabież) majatku narodowego, rozpanoszenie się różnych wrogich naszej mentalności ideologii itp itd.
Na długo przed formalną akcesją oddalismy ogromna część naszej suwerenności politycznej i gospodarczej. Gdyby zrobić uczciwy rachunek to wyszłoby, że to myśmy sponsorowali Unię a nie Unia nas. Likwidacja całych gałęzi przemysłu, przejetych przez tzw. "zagraniczny kapiał" doprowadziła do pauperyzacji spoleczeństwa, spolweryzowania Narodu  i ogólnego upadku tak moralnego jak i ekonomicznego. Jaskrawym nadużyciem i po prostu zwyklym kłamstwem jest wmawianie nam, że to Unia jest naszym dobrodziejem. Jest dokładnie na odwrót. Więcej daliśmy przez te 20 lat niż teraz otrzymujemy w formie dotacji, które są jedynie jałomużną.
 
 Owszem, przybyło gadżetów ale te prędzej czy później i tak byśmy sobie kupili. Ubyło natomiast tego co stanowi o sile i zdrowiu moralnym społeczeństwa - solidaryzmu, wpływu na wychowanie własnych dzieci czy wpływu na nasza rodzimą kulturę. Zamiast zyskać na zbliżeniu z Unią to straciliśmy. I daleki jestem od gloryfikowania czasów PRL ale każdy, kto pamieta tamte czasy musi przyznać, że bolszewicki reżim wyrządzał mniej szkody niż obecny,"liberalny", europejski.
 
 Mamy wsciekłe ujadanie różnych ...izmów, które chcą zawłaszczyć dla siebie coraz więcej przestrzeni publicznej, korekty programów nauczania zamiast stawać się bardziej pro-polskie staczają się  na dno najbardziej lewackich poziomów wyznaczanych przez unijnych macherów, których korzenie sięgają często młodzieżowej rewolty 68 roku. To ta swołocz mentalna dyktuje nam obecnie jak mamy żyć, jak wychowywać dzieci, co czytac i ogladać w tv.
Czy możemy z czystym sumieniem polecić taką drogę naszym sąsiadom? Ja nie potrafię.
 
Czy wybór Rosji okaże się lepszy? Tego nie wiadomo, dopiero czas pokaże. Z punktu widzenia ekonomicznego watpliwości raczej nie ma. Stowarzyszenie z Unią Celną daje niewątpliwie wieksze szanse na rozwój niz stetryczała Unia, pelna narodowych egoizmów, jawnie negujących deklarowany solidaryzm europejski. My do elity europejskich państw nie należymy i z pewnoscia czekałoby to Ukrainę.
Skoro jest tak źle to Ukraina na tym wyborze może jedynie wygrać. I są oni  paradoksalnie w lepszym położeniu niż my, bo my już wyboru nie mamy.
Zależność polityczna - czy to od Unii czy od Rosji zawsze bedzie czymś złym i tylko od samego państwa i jego obywateli zależeć powinno ile swojej suwerenności oddają. Silne państwo z silnymi, narodowymi elitami nie pozwoli sobie wejść na głowę. Ale do tego właśnie potrzebne jest silne państwo i silne narodowe elity. Czy Ukraińcy mają takie ?
 
Wreszcie co jest dobre dla nas, Polaków?
 
Zakładając wariant pesymistyczny, tzn że Unia będzie trwać "wiecznie" to przynależność do tej samej struktury politycznej byłoby dla nas korzystna. Wspólnota interesów, podobna historia i mentalność byłaby niewątpliwym atutem w dbaniu o nasze interesy na forum Unii. I choć wiele jeszcze trzeba do pelnej normalizacji stosunków, rozliczenia ze wspólnej, bolesnej historii to sądzę jednak, że wszystko jest do zrobienia.
Ukraina pod skrzydłami Rosji to dla nas większy problem.
Oczywiście to sami Ukraińcy powinni zdecydować co jest dla nich lepsze, my możemy jedynie dywagować. I nie przywiazywałbym wiekszej wagi do doniesień o rzekomym sprzeciwie większości społeczeństwa ukraińskiego wyraznego w formie demonstracji. Takie "spontaniczne protesty" to zwykle dobrze wyreżyserowane akcje dywersyjne. Przykłady można by mnożyć - tzw. "pomarańczowa rewolucja" na samej Ukrainie czy seria wydarzeń zwanych "arabska wiosną".
No ale, pożyjemy, zobaczymy...
 
 29.11.2013
 

 
192 odsłony   (brak ocen)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: Ukraina.
login:
hasło:
 
załóż konto, załóż bloga!
Więcej funkcji, w tym ocenianie i komentowanie artykułów.
odzyskaj hasło
najnowsze komentarze
Re: USA czyli Imperium Dobra kontratakuje w Iraku
miarka → Jarosław Ruszkiewicz
Re: Bosak na Prezydenta?
Jarosław Ruszkiewicz → interesariusz
Re: Bosak na Prezydenta?
interesariusz → Jarosław Ruszkiewicz
Re: Bosak na Prezydenta?
Grzest → interesariusz
Re: Bosak na Prezydenta?
Jarosław Ruszkiewicz → interesariusz
Re: Bosak na Prezydenta?
Jarosław Ruszkiewicz → interesariusz
Re: Bosak na Prezydenta?
interesariusz → Jarosław Ruszkiewicz
Re: USA czyli Imperium Dobra kontratakuje w Iraku
Jarosław Ruszkiewicz → miarka
Re: USA czyli Imperium Dobra kontratakuje w Iraku
miarka → Jarosław Ruszkiewicz
Re: USA czyli moralne dno
Ikulalibal → Jarosław Ruszkiewicz
Re: USA czyli moralne dno
GPS → Jarosław Ruszkiewicz
Re: Czy Chiny poprą Iran?
finka → Jarosław Ruszkiewicz
Re: Czy Chiny poprą Iran?
Jasiek → Jarosław Ruszkiewicz
Re: Wysyp koszer patriotów
miarka → Ikulalibal
więcej…