Jarosław RuszkiewiczTen blog znajduje się w serwisie niepodległy.pl
Dowiedz się więcej.
 

« niepodległy.pl
 strona główna działy tagi o autorze szukaj 
Gospodarka, ekonomia (tylko blog)2019.08.12 16:14

Zabierzmy nasze pieniądze z zagranicznych banków

 
 
Banki powinny wrócić w nasze ręce.
 

Pod moja ostatnią notką Pan Krzysztof Wojtas napisał (słusznie/niesłusznie):
"Kolejna notka opisująca stan rzeczy.
Tylko ciągle brak wskazania dróg wyjścia z tej sytuacji."

Dziś spróbuję pokusić się o  jakąś receptę do realizacji której nie potrzebujemy wygrywać wyborów, tworzyć rządu czy zadzierać jak Orban z całym światem.
Wszyscy normalnie myślący zgodzą się, że kontrola nad pieniądzem jest jednym z najważniejszych jeśli nie najważniejszym atrybutem suwerenności.

 Nasze poprzednie rządy wyprzedały (czyt. darowały) praktycznie wszystkie polskie banki. Często płacona cena była niższa od zgromadzonych depozytów.
Na koniec 2011 roku suma depozytów ludności wynosiła w Polsce niebagatelną kwotę 478 mld złotych. Mowa jedynie o oszczędnościach gospodarstw domowych, w tej kwocie nie są uwzględnione środki na rachunkach firmowych osób prowadzących działalność gospodarczą tak w formie indywidualnej jak pod postacią spółek. Należy założyć, że całkowita suma depozytów jest wielokrotnie wyższa niż wspomniane 478 mld. To potężne środki, które zamiast napędzać rozwój gospodarki służą zagranicznym
bankierom do kreowania następnego, tym razem pustego pieniądza.

 Banki powinny wrócić w nasze ręce.

 Jednak o jakiejkolwiek renacjonalizacji nie ma co marzyć. I w sumie nie ma takiej potrzeby.
Dużo prostszym a przede wszystkim dostępnym narzędziem jest tzw. glosowanie nogami.
Gdyby (co jest raczej utopią) wszyscy Polacy, pracownicy najemni, przedsiębiorcy oraz emeryci przenieśli swoje środki do instytucji polskich to siłą rzeczy banki zagraniczne straciłyby rację bytu.
Czy jest jakaś alternatywa dla istniejącego systemu banków komercyjnych? Oczywiście, ze tak!
Spółdzielczość bankowa.
Banki spółdzielcze w Polsce nie są już tymi małymi zapyziałymi instytucjami, których jedyną rola jest rozliczanie należności za mleko. To na wskroś nowoczesne banki, oferujące całą gamę instrumentów finansowych. Zrzeszone są w dwóch wielkich strukturach - Spółdzielcza Grupa Bankowa (SGP) grupująca 206 Banków Spółdzielczych oraz Bank Polskiej Spółdzielczości (BPS) zrzeszający 365 banków.
Sieć placówek należących do tych dwóch podmiotów obejmuje cały kraj.

Ale dlaczego mielibyśmy im bardziej zaufać niż "renomowanym" bankom zagranicznym?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie należałoby powiedzieć coś więcej o samym ruchu spółdzielczym, który większości kojarzy się z reliktami komunizmu - kołchozami narzucanymi często przemocą przez bolszewię, która objęła rządy po II WŚ.
Otóż ruch spółdzielczy w Polsce starszy jest od Kapitału Marksa.
Pierwszą w świecie spółdzielnię - Hrubieszowskie Towarzystwo Rolnicze założył w 1816 r. ks. Stanisław Staszic. Towarzystwo przetrwało do lat 50, kiedy to zostało zlikwidowane przez ówczesne władze.
Co jest istotą ruchu spółdzielczego?
Podstawową zasadą jest zasada "otwartych drzwi",   oznaczającą nieograniczony dostęp nowych członków do spółdzielni, zasadę równości (przy wyborze organów każdy, niezależnie od ilości wkładów, ma jeden głos), dobrowolności (niedopuszczalny jest przymus pod jakąkolwiek postacią, zarówno przy zakładaniu, jak i likwidacji spółdzielni), samorządności (o swoich sprawach decyduje sama spółdzielnia poprzez swoje organy).

Funkcją spółdzielni , oprócz oczywiście zarabiania, jest działalność samopomocowa dla własnych członków. Te kilka zasad odróżnia spółdzielnię od typowego przedsiębiorstwa - czy to w formie indywidualnej czy zorganizowanej w formie spółki.
Celem każdego przedsiębiorstwa jest zarabianie pieniędzy, to rzecz oczywista. Istotne różnice występują dopiero w fazie redystrybucji wypracowanego zysku. Przedsiębiorca dąży do jego maksymalizacji za wszelką cenę podczas gdy spółdzielnia może zaspokajać także inne potrzeby zrzeszonych osób.
Jak te zasady maja się do bankowości spółdzielczej? Różnice między BS a jakimkolwiek bankiem komercyjnym są mniej więcej takie jak między spółdzielnią a spółką prawa handlowego.
Bank spółdzielczy nie jest nastawiony na osiągnięcie zysku za wszelka cenę. Jego podstawową funkcją jest mądre i bezpieczne zarządzanie środkami lokalnej ludności, stymulowanie rozwoju lokalnej przedsiębiorczości i wytwórczości.
Poza tym, banki spółdzielcze zarządzane są przez managerów pochodzącym z danej społeczności lokalnej, rada nadzorcza składa się z ludzi z sąsiedztwa. Nie są to anonimowi urzędnicy przysłani w teczce i odpowiadający przed jakimś nikomu nie znanym bankierem z Frankfurtu czy Londynu. Kwestia zaufania społecznego jest tu sprawą fundamentalną.

Chciałbym dać wszystkim pod rozwagę taka opcję powrotu do suwerenności. Niech zacznie się od odzyskania kontroli nad naszymi pieniędzmi.
Jak ważnym i groźnym dla systemu zjawiskiem jest spółdzielczość niech świadczy fakt, że gdy pod koniec XIX wieku zaczęły masowo powstawać na terenie ówczesnego zaboru pruskiego to po Europie rozbrzmiało głośne aj waj bo to przecież "antysemityzm" był. Te spółdzielnie niby...

04.11.2013

 

 
218 odsłon   (brak ocen)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: bank spółdzielczy, suwerenność.
login:
hasło:
 
załóż konto, załóż bloga!
Więcej funkcji, w tym ocenianie i komentowanie artykułów.
odzyskaj hasło
najnowsze komentarze
Re: Koniec "wyborczego" koszmaru
Jarosław Ruszkiewicz → MONACO
Re: Koniec "wyborczego" koszmaru
MONACO → Jarosław Ruszkiewicz
Re: Koniec "wyborczego" koszmaru
MONACO → Jarosław Ruszkiewicz
Re: Koniec "wyborczego" koszmaru
Jarosław Ruszkiewicz → miarka
Re: Koniec "wyborczego" koszmaru
miarka → Jarosław Ruszkiewicz
Re: Land IV Rzeszy czy Polin?
Jasiek → Wican
Re: Land IV Rzeszy czy Polin?
Jasiek → Wican
Re: Land IV Rzeszy czy Polin?
Wican → Jasiek
Re: Land IV Rzeszy czy Polin?
Wican → Jasiek
Re: Land IV Rzeszy czy Polin?
Jasiek → Jarosław Ruszkiewicz
Re: Land IV Rzeszy czy Polin?
Jasiek → Jarosław Ruszkiewicz
Re: Land IV Rzeszy czy Polin?
Jasiek → Jarosław Ruszkiewicz
Re: Suwerenność i "suwerenność"
GPS → Jarosław Ruszkiewicz
Re: Suwerenność i "suwerenność"
Jarosław Ruszkiewicz → miarka
więcej…